ˆ

Protokół z dnia 30.12.2005r.

Blok przełączania pomiędzy informacjami aktualnymi i archiwalnymi

Lista informacji

Protokół z dnia 30.12.2005r.

Akapit nr 1 - brak tytułu

PROTOKÓŁ Nr XLVI/05
PRZEBIEGU SESJI RADY GMINY ZIELONA GÓRA
z dnia 30 grudnia 2005 roku

Obrady Sesji Rady Gminy Zielona Góra , odbyły się w świetlicy CARITAS w Starym Kisielinie, początek obrad godz. 10 00 .

Obrady XLVI Sesji Rady Gminy Zielona Góra otworzył Przewodniczący Rady Gminy Zenon Rabęda, poczym zaprosił do obejrzenia jasełek w wykonaniu dzieci z PSP w Starym Kisielinie.
Za występ podziękował Przewodniczący Rady Gminy.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy przywitał przybyłych na dzisiejsze obrady w osobach :
Czesława Fiedorowicza Posła na Sejm, Wicestarostaę Michała Potockiego, księdza Tadeusza Lityńskiego , księdza kanonika dr Andrzeja Brenka. Komendanta III Komisariatu Policji- Izabelę Polanowską, Komendanta Miejskiej Straży Pożarnej Waldemara Michałowskiego,.Nadleśniczego Nadleśnictwa Przytok Macieja Taborskiego, Radnych Powiatu Jadwigę Oziemkowską, Eugeniusza Uglika, Krzystofa Sroczyńskiego, Panie i Panów dyrektorów szkół podstawowych, Panią dyrektor przedszkola, Wójta Gminy – Mariusza Zalewskiego, Z-cę Wójta –Ireneusza Bogucewicza, Panią Skarbnik Gminy- Elżbietę Łuczak- Kumorek, Kierowników Referatów , Dyrektora KZG Leszeka Klima, Prezesa OSP Stary Kisielin-Józefa Skorupę wraz z Zarządem, Panie i Panów sołtysów, Panie i Panów Radnych ,oraz mieszkańców
Ad.2.
Przewodniczący Rady Gminy, stwierdził qworum na sali obrad obecnych jest 14 radnych na stan 15 radnych .
Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że zanim przedstawi porządek obrad , z uwagi na okres świąteczny, niektórzy goście mają ograniczony czas a chcieliby zabrać głos , dlatego też udzieli głosu gościom.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Przytok Pan Maciej Taborski, podziękował Panu Wójtowi za dotychczasową współpracę, szczególnie w walce ze śmieciami wyrzucanymi do lasów a także pomoc Ochotniczych Jednostek OSP, bardzo często uczestniczących w akcjach gaszenia lasów.
Następnie Pan Taborski, złożył wszystkim życzenia noworoczne, a radnym życzył ponownej wygranej w zbliżających się wyborach samorządowych.
Pan Michał Potocki Wicestarosta Powiatu Zielonogórskiego, na wstępie podziękował za zaproszenie na Sesję, poczym podziękował za dotychczasową współpracę na szczeblu samorządów, jednocześnie podkreślając aby przyszły rok owocował także dobrą jak dotychczasowa współpraca, na zakończenie złożył wszystkim zebranym serdeczne życzenia noworoczne.
Pan Czesław Fiedorowicz-Poseł na Sejm RP, na wstępie podziękował wszystkim tym, którzy podczas minionych wyborów parlamentarnych głosowali na jego osobę, podkreślił że dotychczasowa współpraca z Rada Gminy, układała się bardzo dobrze, więc ma nadzieję że i teraz tak będzie. Oświadczył że w trwającej kadencji będzie się starał aby minimum .raz na dwa miesiące pełnić w Gminie dyżury, pozwoli to na lepszy i łatwy kontakt z mieszkańcami. Na zakończenie Pan Fiedorowicz- złożył wszystkim zebranym najserdeczniejsze życzenia noworoczne.
Komendant Miejskiej Straży Pożarnej – Waldemar Michałowski, w imieniu wszystkich strażaków tak zawodowych jak i ochotników podziękował Panu Wójtowi i Radzie , za pomoc i wsparcie szczególnie jednostek OSP, które nierzadko przyczyniają się do ratowania życia ludzkiego, a to jest najważniejszym dobrem, w imieniu swoim oraz swoich pracowników złożył wszystkim zebranym serdeczne życzenia noworoczne.
Ksiądz kanonik dr Andrzej Brenk- proboszcz Parafii w Starym Kisielinie, w imieniu wszystkich kapłanów gminy, podziękował „za współpracę” serdecznym Bóg zapłać, następnie wszystkim zebranym oraz całej społeczności Gminy złożył życzenia noworoczne, życząc w nowym roku błogosławieństwa bożego.
Za wszystkie złożone życzenia podziękował Przewodniczący Rady Gminy.
Na salę obrad przybył radny J.Smoter.
Ad.3
Przewodniczący Rady Gminy powiedział, że porządek obrad podany jest w zawiadomieniach, niemniej jednak Przewodniczący Rady Gminy spytał czy są propozycje zmiany porządku obrad.
Radny B.Szała- zgłosił wycofanie z porządku obrad, ppkt 12, w pkt.6 zawiadomienia tj. podjęcia uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Wójt Gminy zwrócił się z prośbą do radnych o wyrażenie zgody na wprowadzenie do porządku obrad dwóch projektów uchwał, omówionych już na wspólnym posiedzeniu komisji w sprawach:
ustalenia dopłat do ceny 1 m 3 wody i ścieków na terenie Gminy Zielona Góra, oraz ustalenia stawek dotacji przedmiotowych.
Innych zmian nie zaproponowano.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił o przegłosowanie wniosku radnego B.Szały.
Za przyjęciem zmiany głosowało 14 radnych 1 osoba wstrzymała się od głosu /W.Litecka/.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił o przegłosowanie wniosku Pana Wójta.
Zmiana została przyjęta jednogłośnie
Porządek obrad wraz z poprawką został przyjęty jednogłośnie .
Przewodniczący Rady Gminy poprosił o przegłosowanie porządku obrad wraz z wprowadzonymi poprawkami.
Porządek obrad z wniesionymi poprawkami został przyjęty jednogłośnie.
Ad.4
Przewodniczący Rady Gminy powiedział, zwrócił się z zapytaniem do Sekretarza czy ma lub ktoś zgłosił uwagi do treści protokołu z przebiegu ostatniej Sesji Rady Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy, poprosił o przegłosowanie przyjęcia protokołu ostatniej Sesji Rady Gminy.
Protokół został przyjęty przy 2 głosach wstrzymujących się /G.Moszkowicz W.Litecka /.
Ad.5
Przewodniczący Rady Gminy , powiedział że w okresie od ostatniej Sesji Rady Gminy uczestniczył:
  • w dniu 16 grudnia- w Turnieju Piłki Nożnej, zorganizowanej przez Gimnazjum w Drzonkowie,
  • w dniu 17 grudnia -w wigilii zorganizowanej przez Radę sołecka wsi Drzonków, w dniu 19 bm w posiedzeniu Prezydium Rady, podczas którego omówiono dzisiejsze projekty uchwał,
  • w dniu 28 grudnia – w Sesji Rady Powiatu,
  • a w dniu 29 grudnia w posiedzeniu wspólnym komisji.
Przewodniczący Rady Gminy spytał czy są do niego pytania.
Pytań nie zgłoszono.
Radni przyjęli informację Przewodniczącego.
Ad.6.
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się z prośbą do Pana Wójta o przedstawienie sprawozdania z wykonania uchwał.
Wójt Gminy na wstępie , podziękował wszystkim gościom za wystąpienie, szczególnie za podziękowania za dotychczasową współpracę , mając nadzieję na jej kontynuację, radnym powiatowym za wspieranie działań Gminy, podziękował również wszystkim kierownikom jednostek organizacyjnych, kierownikom referatów, strażakom druhom jednostek OSP, dyrektorom szkół , sołtysom i radom sołeckim pracownikom na samodzielnych stanowiskach oraz wszystkim z którymi dane mi było współpracować.
Informacyjnie Pan Wójt powiedział że tegoroczny budżet, wzrósł w ciągu roku od przyjętego w grudniu 2004 roku o 18 % a wydatki aż o 30%, wydatki to przede wszystkim spełnione postulaty mieszkańców naszej Gminy.
Udało nam się w tym roku „zrobić” kilka rzeczy, należą do nich np. współpraca z organizacjami pożytku publicznego, udało się nam powołać Straż Gminną, ustawienie zbiorników na selektywna zbiórkę odpadów, przystąpiliśmy do Spółki Wodociągi, z którą będziemy realizować inwestycje skanalizowania trzech naszych miejscowości Tegoroczna „nowością” w działaniu gminy, są stypendia, wydaliśmy z tym zakresie aż 800 decyzji, na co otrzymaliśmy zabezpieczenie z budżetu państwa jedynie w wysokości 30 % poniesionych kosztów, pozostałe koszty ponieśliśmy z dochodów własnych.
Główne problemy Gminy, to przede wszystkim problemy naszych mieszkańców, a my jesteśmy po to aby problemów tych było jak najmniej.
Wójt oświadczył ,że za swoją osobistą porażkę uważa, sprawę pewnej grupy mieszkańców wsi Racula, którzy poprzez swoje działania „oczerniają” naszą Gminę nie tylko lokalnie ale „wyszli” już na zewnątrz tzn.do Premiera i Rzecznika Praw Człowieka.
Następnie powiedział, że od ostatniej Sesji Rady Gminy zostało wydanych łącznie 7 zarządzeń , w ciągu całego roku było ich aż 157, ostatnie zarządzenia dotyczyły sprawa z zakresu :
  • realizacji uchwały budżetowej z zakresu gospodarki finansowej- wydano 2 zarządzenia– które dotyczyły zmiany układu wykonawczego budżetu Gminy na 2005 r oraz zmiany harmonogramu dochodów i wydatków na IV kwarta
  • realizacji zadań przysługujących organowi prowadzącemu placówki oświatowe , wydano 3 zarządzenia w sprawach:
  • dwa dotyczyły zatwierdzenia aneksu do arkusza organizacyjnego dla PSP Stary Kisielin i Zawada na rok szkolny 2005/ 2006,
  • i zmiany zarządzenia w sprawie ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie oraz specjalności i form kształcenia, na które dofinansowania jest przyznane.
  • z zakresu Infrastruktury Technicznej i Społecznej- wydano 2 zarządzenia w sprawach:
  • powołania komisji przetargowej na świadczenie usług urbanistycznych,
  • powołania komisji przetargowej do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Drzonków.
Ponadto w okresie tym uczestniczyłem w :
  • w dniu 17 grudnia w kiermaszu Bożonarodzeniowym w Zawadzie, i wigilii zorganizowanej przez Radę Sołecka w Drzonkowie,
  • w dniu 19 grudnia : w konferencji Euroregionu ,
  • w dniu 23 grudnia , odbyło się Prezydium Rady,
  • w dniu 27 grudnia odbyło się spotkanie z Panią Prezydent ,
  • w dniu 29 grudnia odbyło się wspólne posiedzenie komisji.
Przewodniczący Rady Gminy spytał czy są jeszcze pytania do Pana Wójta.
Radna G.Moszkowicz- stwierdziła, że Wójt podziękował wszystkim za współpracę, ale nawet nie wspomniał o radnych.
Innych pytań nie zgłoszono.
Radni przyjęli sprawozdanie .
Ad.7
1/
Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że pierwszy projekt uchwały dotyczy zmiany budżetu gminy na 2005 rok, w związku z tym spytał czy w stosunku do projektu omówionego na posiedzeniu wspólnym komisji są wprowadzone jakieś zmiany.
Pani Skarbnik, odpowiedziała że nie, projekt nie uległ zmianie.
Przewodniczący Rady spytał czy są może pytania do projektu.
Pytań nie zgłoszono .
Przewodniczący Rady Gminy poprosił Przewodniczących Komisji Stałych Rady Gminy o przedstawienie opinii komisji .
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że opinia Komisji Oświaty i Kultury jest pozytywna przy 1 głosie przeciwnym i 1 wstrzymującym się.
Radna R.Jantarska– Przewodnicząca Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska –powiedziała ,że komisja  projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie .
Radna W.Litecka- Przewodnicząca Komisji Polityki Socjalnej , Zdrowia, Praw Człowieka i Praworządności –oświadczyła że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Przewodniczący poprosił o przegłosowanie projektu uchwały.
Uchwała została podjęta przy 1 głosie przeciwnym /E.Jaworska/ i 1 wstrzymującym się /G.Moszkowicz/-Uchwała Nr XLVI/ 271 /05.
2/
Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że następny projekt uchwały dotyczy uznania za pomnik przyrody dębu szypułkowego rosnącego na terenie Nadleśnictwa Przytok, projekt tej uchwały był omówiony na  komisji, gdzie uzyskał opinie pozytywną, niemniej jednak Przewodniczący spytał czy są pytania.
Pytań nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Gminy, zwrócił się z prośbą do Przewodniczących komisji rady, o przedstawienie opinii komisji.
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że opinia Komisji Oświaty i Kultury jest pozytywna .
Radna R.Jantarska– Przewodnicząca Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska –powiedziała ,że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie .
Radna W.Litecka- Przewodnicząca Komisji Polityki Socjalnej , Zdrowia, Praw Człowieka i Praworządności –oświadczyła że komisja  projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Przewodniczący poprosił o przegłosowanie projektu uchwały.
Uchwała została podjęta jednogłośnie-Uchwała Nr XLVI/ 272 /05.
3/
Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że osiem kolejnych projektów uchwał dotyczy ustalenia najniższego wynagrodzenia i wartości jednego punktu dla potrzeb ustalenia miesięcznych stawek wynagrodzenia pracowników nie będących nauczycielami, projekty tych uchwal były omówione na posiedzeniu komisji. Przewodniczący Rady Gminy, spytał czy są może pytania do projektów. Pytań nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Gminy, zwrócił się z prośbą do Przewodniczących komisji rady, o przedstawienie opinii komisji , jednocześnie spytał czy Przewodniczący komisji opinię wydadzą jednorazowa dla wszystkich projektów, czy będą wyrażać opinię przed każdym głosowaniem.
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że opinia Komisji Oświaty i Kultury jest pozytywna dla wszystkich placówek.
Radna R.Jantarska– Przewodnicząca Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska –powiedziała ,że podobnie jak komisja oświaty opinie dla wszystkich placówek Komisja Budżetu
zaopiniowała pozytywnie .
Radna W.Litecka- Przewodnicząca Komisji Polityki Socjalnej , Zdrowia, Praw Człowieka i Praworządności –oświadczyła że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie dla wszystkich placówek.
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, przegłosowanie projektu uchwały dla PSP w Drzonkowie.
Uchwała została podjęta jednogłośnie- uchwała Nr XLVI/273/05.
4/
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, przegłosowanie projektu uchwały dla PSP w Ochli Uchwała została podjęta jednogłośnie- uchwała Nr XLVI/274/05.
6/
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, przegłosowanie projektu uchwały dla PSP w Starym Kisielinie.
Uchwała została podjęta jednogłośnie- uchwała Nr XLVI/275/05.
7/
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, przegłosowanie projektu uchwały dla PSP w Przylepie.
Uchwała została podjęta jednogłośnie- uchwała Nr XLVI/276/05.
8/
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, przegłosowanie projektu uchwały dla PSP w Zawadzie.
Uchwała została podjęta jednogłośnie- uchwała Nr XLVI/277/05.
9/
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, przegłosowanie projektu uchwały dla PG w Drzonkowie.
Uchwała została podjęta jednogłośnie- uchwała Nr XLVI/278/05.
10/
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, przegłosowanie projektu uchwały dla PG w Przylepie.
Uchwała została podjęta jednogłośnie- uchwała Nr XLVI/279/05.
11/
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, przegłosowanie projektu uchwały dla GPP z/s w Przylepie
Uchwała została podjęta jednogłośnie- uchwała Nr XLVI/280/05.
PRZERWA
12/
Przewodniczący Rady Gminy oświadczył ,że następny projekt uchwały dotyczy odwołania Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Projekt tej uchwały był na wczorajszym posiedzeniu wspólnym komisji szczegółowo przeanalizowany, w związku z tym prosi Przewodniczących komisji i podanie opinii komisji co do projektu uchwały.
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że opinia Komisji Oświaty i Kultury jest negatywna.
Radna R.Jantarska– Przewodnicząca Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska –powiedziała ,że komisja projekt uchwały zaopiniowała negatywnie.
Radna W.Litecka- Przewodnicząca Komisji Polityki Socjalnej , Zdrowia, Praw Człowieka i Praworządności –oświadczyła że komisja projekt uchwały zaopiniowała negatywnie nie jednogłośnie.
Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że wysłuchaliśmy opinii komisji teraz prosi o przegłosowanie projektu. Kto z Pań Panów jest za odwołaniem Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej . Za odwołaniem głosowała 1 osoba / W.Litecka/ , przeciw było 10 , wstrzymały się 4 osoby / M.Soppa, M.Jargas, G.Moszkowicz, H.Wysocka/ .
Przewodniczący Rady Gminy oświadczył, że uchwała nie została przyjęta.
13/
Przewodniczący Rady Gminy, oświadczył że kolejny projekt uchwały zgodnie z przyjętą zmianą porządku obrad, dotyczy ustalenia wysokości dopłat do ceny 1 m3 wody i ścieków na terenie Gminy Zielona Góra.
Projekt też był wczoraj omówiony na posiedzeniu komisji Przewodniczący Rady Gminy spytał czy są pytania. Pytań nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił o opinię Przewodniczących komisji.
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że opinia Komisji Oświaty i Kultury jest pozytywna.
Radna R.Jantarska– Przewodnicząca Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska –powiedziała ,że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie .
Radna W.Litecka- Przewodnicząca Komisji Polityki Socjalnej , Zdrowia, Praw Człowieka i Praworządności –oświadczyła że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, przegłosowanie projektu uchwały,. Uchwała została podjęta przy 1 głosie przeciwnym /E.Jaworska/- uchwała NrXLVI/281/05.
14/
Przewodniczący Rady Gminy, oświadczył że ostatni projekt uchwały zgodnie z przyjętą zmianą porządku obrad, dotyczy ustalenia stawek dotacji przedmiotowej. Projekt podobnie jak poprzedni był wczoraj omówiony na posiedzeniu komisji , niemniej jednak Przewodniczący Rady Gminy spytał czy są pytania. Pytań nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił o opinię Przewodniczących komisji.
Radna G.Moszkowicz- powiedziała, że opinia Komisji Oświaty i Kultury jest pozytywna.
Radna R.Jantarska– Przewodnicząca Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska –powiedziała ,że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie .
Radna W.Litecka- Przewodnicząca Komisji Polityki Socjalnej , Zdrowia, Praw Człowieka i Praworządności –oświadczyła że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, przegłosowanie projektu uchwały,. Uchwała została podjęta przy 1 głosie przeciwnym /E.Jaworska/- uchwała NrXLVI/282/05.
Ad.8
Radna W.Litecka- oświadczyła, że była autorką wniosku o odwołanie radnego M.Soppy , z funkcji Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, w związku z tym, zgłasza formalnie swoją rezygnację z członka
Komisji Rewizyjnej, ponieważ nie widzi możliwości dalszej pracy w komisji.
Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że przyjmuje wniosek do wiadomości, na następnej Sesji wniosek zostanie poddany pod głosowanie, w przypadku gdyby Sesja nie odbyła się w ciągu miesiąca, mandat wygaśnie automatycznie.
Radny P.Przespolewski, powiedział że w tym właśnie punkcie na ostatniej  Sesji padło stwierdzenie, że nic bądź bardzo mało robi się w małych miejscowościach, dlatego też bo tak się składa że jest reprezentantem małych miejscowości , chciałbym przytoczyć kilka liczb świadczących o tym, co w tych miejscowościach zostało ostatnio zrobione.
Przewodniczący Rady Gminy, powiedział że bardzo prosi aby taką informacje złożyć w punkcie 10.
Radna W.Litecka- powiedziała, że ma trzy sprawy. Po pierwsze chciałabym z ciekawości wiedzieć jakie sprawy rozwiązała nasza Straż Gminna, dalej spytała czy coś zostało zmienione w rozkładzie jazdy autobusów MZK , bo ma sygnały że godziny jazdy autobusów nadal nie są dostosowane do godzin rozpoczynania się lekcji, ostatnia sprawa, co dalej z kurnikami w Łężycy.
Wójt odpowiedział, że Straż Gminna nie została powołana do „chwalenia” się osiągnięciami , ale o dbania o ład i porządek. Dotychczasowy okres działalności Straży, to przede wszystkim okres odbytego szkolenia
i opracowania zasad funkcjonowania Straży i obiegu dokumentów, a ze spraw innych to były to głównie działania prewencyjne. Strażnicy mają już zakupiony samochód więc będą teraz częściej widoczni w terenie.
Co do autobusów, to ilość i częstotliwość kursów nie jest od nas zależna, ale od Miejskiego Zakładu Komunikacji, swego czasu dopłacaliśmy do przewozów, więc mogliśmy mieć jakiś wpływ na rozkład jazdy, ale dzisiaj już nie dopłacamy przewozów więc nie możemy żądać zmian.
Co do „problemu kurników” to nadal jeszcze nie otrzymaliśmy protokołów pokontrolnych, ale to świadczy o tym iż „poważnych” uchybień nie ma , w przeciwnym wypadku na pewno mielibyśmy jakieś sygnały.
Radny M.Jargas- wyjaśnił ,że Miejski Zakład Komunikacji jest jednostką organizacyjną miasta, które dofinansowuje przewozy, Gmina jest obsługiwana na zasadzie „dotychczasowych dobrych układów”,
gdybyśmy też dopłacali do przewozów, rozkład jazdy mógłby ulec  zmianie, moglibyśmy np. zwiększyć ilość kursów. Co do dzieci dowozów dzieci, to MZK i tak „dopłaca” do nich ponieważ jeżdżą
na bilety ulgowe.
Ad.9
Przewodniczący Rady Gminy spytał Pana Wójta, czy zostały udzielone odpowiedzi na interpelacje z ostatniej Sesji.
Wójt odpowiedział, że nie została udzielona jedynie pełna odpowiedź dotycząca funkcjonowania kurników.
Ad.10
Radny P.Przespolewski- przedstawił główne zadania jakie zrealizowano w ostatnich 3 latach w „małych” miejscowościach, są to :
  • w Barcikowicach Małych – wykonano „nowy” asfalt i utwardzono drogę do Barcikowic Dużych - za kwotę 126.323 zł,
  • w Barcikowicach Dużych , remont drogi wojewódzkiej- który będzie kosztował 1 mln 132 tys zł, zwodociągowano wieś- 139 932 zł, rozpoczęta została gazyfikacja wsi, wykonano remont świetlicy wiejskiej- wydano ponad 19 tys zł,
  • w Zatoniu – remont drogi bocznej – wydano 90 tys zł ,
  • w Marzęcinie – wymieniono okna w budynkach komunalnych, rynny oraz instalacje elektryczne – za kwote 92 tys zł,
  • w Suchej wykonano remont sali 20 195 zł,oraz remont remizy- wydano 75 859,-zł.
Po przedstawieniu wykonanych zadań, radny powiedział że twierdzenie iż w małych miejscowościach nic się nie robi, jest krzywdzące i niesprawiedliwe, szukajmy środków pozabudżetowych, wtedy na pewno nasze miejscowości będą rosły w siłę a ludzie będą żyć dostatniej .
Radna G.Moszkowicz- spytała Pani Skarbnik czy Gmina partycypuje w kosztach budowy poboczy, jeżeli tak to gdzie to jest zapisane w budżecie, a następnie podziękowała radnym za przyznanie środków na budowę kolektora, o który „walczyła” od dwóch lat.
Radny M.Soppa- informacyjnie powiedział, że nawiązując do protestu mieszkańców wsi Racula, wystosował jako przewodniczący komisji pismo do Pani Bugały, informujące że z przyczyn losowych nie odbyło się zaplanowane posiedzenie komisji, podczas którego miał być analizowany protest, kolejne posiedzenie zaplanowane jest na dzień 4 stycznia.
Radna G.Moszkowicz- powiedziała że w związku z tym iż była świadkiem w sądzie, z powództwa Pana Nogłego, prosi o zwolnienie z uczestnictwa w posiedzeniu komisji.
Przewodniczący Rady Gminy, oświadczył że w posiedzeniu radna powinna uczestniczyć, może jedynie nie głosować jeżeli taka potrzeba zajdzie.
Pani Antonina Ambrożewicz- Sawczuk, powiedziała że przykro jej słuchać iż problem mieszkańców Raculi, Pan Wójt w swoim sprawozdaniu, które było podsumowaniem roku traktuje jako osobistą porażkę. Mnie jako mieszkance tej wsi jest osobiście bardzo przykro, że tak Pan Wójt wyraża się o sprawie, którą Pan Wójt spowodował. Aby tak się nie stało że i inni mieszkańcy Gminy będą zmuszeniu szukać pomocy. Pani Sawczuk powiedziała, że pisma nie pisała ale solidaryzuje się z ich autorami.
Bo dlaczego mieszkańcy Raculi zostali jako jedyni w Gminie zostali ukarani. Nie wszyscy mieszkańcy Drzonkowa i Zatonia, powracam do tego jak bumerang, nie zapłacili tzw. opłaty partycypacyjnej i adiacenckiej, a nas mieszkańców Raculi się gnębi. Nie powinno tak być. Ludzie mówią, że gdyby na zebraniach wiejskich, powiedziano że będą mieli opłaty adiacenckie, wiele osób nie zgodziło by się na przyłączenie do wodociągu, dlatego teraz szukają pomocy w osobach Pana Premiera i Rzecznika Praw Obywatelskich. Następnie Pani Sawczuk, powiedziała ,że myśli iż do końca kadencji przyczyni się Pan Wójt do postawienia lamp, przy wyjeździe na obwodnicę , bo szanujmy życie swoje i innych ludzi.
Dalej Pani Sawczuk, życzyła wszystkim przede wszystkim zdrowia, poczym zwróciła się do radnego M.Jargasa, mówiąc że na zmianę rozkładu jazdy autobusów nie potrzeba dotacji, lecz dobrej woli. Prosi aby radni życzliwie odnosili się do spraw ludzkich, chciałaby by aby w miejscowości Racula, zrobiono tak dużo jaki wymienił radny Przespolewski, dodając iż myśli, że przy tak dużym zaangażowaniu radny przejdzie na V kadencję.
Następnie Pani Komendant podziękowała Pani Komendant III Komisariatu za wzorowe zachowanie się w sprawie interwencji dotyczącej jej syna.
Przewodniczący Rady, stwierdził że Wójt mówiąc o osobistej porażce nie wymienił nazwy wioski, ale skoro Pani powiedziała że mieszkańców Raculi, to teraz już wszyscy wiedzą o co chodziło. Co do opłat partycypacyjnych , to poczekajmy na rozstrzygnięcie problemu przez sąd.
Radna powiatu, Pani Jadwiga Oziemkowska, podziękowała za współpracę rad powiatu i gminy, poczym zwróciła się z prośbą , by do czasu zamontowania lamp na przejściu dla pieszych na ul. Zielonogórskiej, zatrudnić od miesiąca stycznia osobę do przeprowadzania dzieci.
Pan Cz. Smoliński- sołtys wsi Ochla- zwrócił się z prośbą do strażników gminnych aby będąc w Ochli „popędzili” ludzi do odśnieżania chodników.
Wójt – powiedział że w nawiązaniu do pytania radnej G.Moszkowicz- to nie partycypujemy w kosztach budowy poboczy.
Co do środków przeznaczanych na małe wsie, to o takich wydatkach mogła by też powiedzieć Pani Sołtys wsi Jeleniów.
Natomiast w nawiązaniu do opłaty adiacenckiej to, została podjęta zgodnie z prawem dlatego jest obowiązująca, i Pani Sawczuk nie powinna mówić że ludzie są „gnębieni”.
Pani Antonina Abrożewicz- Sawczuk, powiedziała że Pan Wójt nie ma moralnego prawa, mówić co może mówić a co nie, demokracja pozwala na wolność słowa. Co do zapłaty opłaty adiacenckiej to gro osób opłaty adiacenckiej nie zapłaciło i jej nie zapłaci.
Pani Izabela Polanowska Komendant III Komisariatu Policji, podziękowała radnym i wszystkim zebranym zwłaszcza mieszkańcom za współpracę , jednocześnie życząc wszelkiej pomyślności w nowym nadchodzącym 2006 roku.
Przewodniczący Rady Gminy podziękował gospodarzom za przyjęcie nas i umożliwienie przeprowadzenie Sesji, poczym złożył wszystkim zebranym życzenia noworoczne.
Przewodniczący Rady Gminy ogłosił o godz, 12 45 zamknięcie XLVI Sesji Rady Gminy Zielona Góra .

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Zielona Góra
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Wójt Gminy Zielona Góra
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2006-02-15
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Wójt Gminy Zielona Góra
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2006-02-15 22:53:59
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2006-02-15 23:08:11
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2006-02-15 23:08:11
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
2164 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »